Power to the Pieper
Er is op dit moment een overschot aan aardappelen. En dat terwijl dit toch wel een heel erg makkelijk product is in de keuken, bijna overal ter wereld. Je kunt ermee frituren, bakken, braden, koken, stampen, in de salade, bij een salade, poffen, verwerken in soesjes, in een tortilla, in een pudding en in een souffle. Wellicht ben ik dan nog bereidingswijzen vergeten want de pieper is hoe dan ook veelzijdig te noemen.
Superfoods, tarwegras, wel of geen brood als ontbijt. Eten zoals we deden toen we nog jaagden of juist modern en leven op sapjes en soepen en koolhydraatarm eten. Zijn er nog mensen die gewoon om zes uur met aardappelen, een stukje vlees met jus en groenten aan tafel zitten? Veel meer dan dieetgoeroes ons willen doen geloven. En gelukkig maar want met de aardappel is namelijk niets mis. Het is een gezonde aanvulling op het dagelijkse menu. Weliswaar bevat een aardappel koolhydraten, maar die zijn van het langzame soort. Dat wil zeggen dat het even duurt voordat ze door het lichaam zijn opgenomen. Met als gevolg dat ze langdurig energie leveren.
De aardappel bevat daarnaast vezels die een vol gevoel geven. Op dit moment zijn vezels hottopic trouwens, dus allemaal aan de aardappel. Die ook vitamines, ijzer, kalium, calcium en eiwitten bevat trouwens en in tegenstelling tot wat de laatste jaren over voeding wordt gemeld, maar verrassend weinig calorieën. Dat doet denken aan een superfood. Al was de aardappel de laatste jaren een beetje ondergewaardeerd. Misschien vandaar het grote overschot en de lage prijzen.
De aardappels behoren tot de familie van de nachtschade, net als tomaten en paprika’s. Alleen zitten bij de pieper de voedingsreserves in de knol. Ad Blok is aardappelteler in Wissenkerke. Zijn naam en foto staan op verpakkingen die onder andere bij Albert Heijn in de schappen liggen en waarop je kunt vinden door wie de aardappel geteeld is.
‘Binnenkort ga ik de aardappelen poten. In mei komt er een bloem in en, afhankelijk van het weer en de temperatuur, rooi en schuur ik de aardappelen eind juli of begin augustus,’ vertelt Blok.
‘Schuren betekent dat ik ze in de schuur eerst een paar weken goed droog laat worden. Anders vervelt de huid van de aardappel waardoor deze minder lang houdbaar is,’ gaat hij verder.
Hij kweekt diverse soorten Zeeuwse tafelaardappelen, per jaar ongeveer 1000 ton. Hij levert onder andere aan Nedato, een aardappelgroothandel. Voordat de zakken met aardappelen in de winkel liggen worden ze tegenwoordig gewassen.
‘Geen goede zaak,’ vindt Blok. ‘Hierdoor zijn ze veel minder lang houdbaar.’
Je ziet steeds minder ‘aangeladen’ aardappels. Dat zijn aardappels met nog wat klei eraan. Door de klei is de aardappel langer houdbaar en minder kwetsbaar.
‘Een aardappel moet heel voorzichtig behandeld worden, anders wordt hij beurs. De klei fungeert als bescherming. En als de aardappel te veel licht krijgt wordt hij groen en dat is toxisch. Dan mogen ze niet meer verkocht worden. Maar goed, de consument wil een schone aardappel,’ zegt hij.
Hij eet zelf bijna iedere dag aardappelen van eigen teelt. Inderdaad met groente, vlees en jus.
Nu ik zelf net terug ben uit Spanje geef ik natuurlijk nog een recept voor tortilla. Makkelijk, voedzaam en zeer geschikt bij de lunch of als avondeten.
Neem 1 kilo vastkokende aardappelen en schil ze. Bak ze in olijfolie aan met 2 fijngesneden uien. Kluts 6 eieren in een kom met wat peper en zout en giet dit bij het aardappelmengsel. Doe een deksel op de pan en laat dit geheel langzaam garen. Eventueel draai je het omelet nog om.
Andere tip is dat je er nog paprika, wat sambal of tomaat aan kunt toevoegen. Of wat je maar wil. Dit is een prima basis om op te variëren en erg lekker, licht verteerbaar en dus erg gezond.
Ole voor de aardappel.